E9n3j_oI

Nie składamy parasolek, nie zapominamy, że mamy głos!

Kilka dni temu minęła trzecia rocznica Czarnego Protestu. 3 października 2016 roku masowo wyszłyśmy na ulice. Tego dnia polska jesień nie była złota, miała kolor czarny jak stroje, które włożyłyśmy, solidaryzując się z protestującymi i mówiąc w ten sposób „basta!” planom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Dziś wciąż musimy mieć na podorędziu parasolki – symbole tamtych protestów, bo nasze prawa i wolności są tak samo zagrożone. Najpierw jednak sięgnijmy po długopisy.

Wczoraj aborcja, dziś edukacja seksualna. W ubiegłym roku Anja Rubik promowała w Katowicach swoją książkę „#sexed.pl”. Na spotkanie z nią przyszły tłumy – nie tylko młodzi ludzie, ale także rodzice, którzy
w akcji Anji znaleźli sposób na rozmowę ze swoimi dorastającymi dziećmi. Dla mnie oznaczało to jedno: potrzebujemy takich podręczników i wskazówek, potrzebujemy takiej otwartości w mówieniu o seksie, potrzebujemy w ogóle o tym mówić, odkłamywać, uświadamiać. 

Wciąż jednak w naszym kraju próbuje się tłumić te głosy mądrości. Oto mamy obywatelski projekt zmian w Kodeksie karnym, który za edukację seksualną każe karać więzieniem! Żadnego edukowania
o bezpiecznym seksie, świadomej zgodzie, antykoncepcji osób poniżej 18. roku życia. Kuriozalne, ale niestety prawdziwe. 

#NieGłosujęNaPiS, bo PiS chce odebrać mi możliwość decydowania o sobie i własnym ciele,
a pozbawiając mnie edukacji seksualnej, antykoncepcji, pigułki „po” i możliwości przerwania ciąży – zagraża mojemu zdrowiu i życiu. Nie będę żyć w strachu. 13/10/2019 idę na wybory. Niech tłumy kobiet przy urnach 13 października będą tak wielkie, jak były na naszych protestach 3 października 2016 r. Tak, to kobiety masowo głosują przeciw faszyzującym dyktatorom, bo to przeciw nam wytacza się pierwsze działa. Tam się widzimy. Tam obchodzimy w tym roku rocznicę Czarnego Poniedziałku – niech
13 października 2019 r. będzie dla PiS Czarną Niedzielą” – na swoim profilu fejsbukowym z uśpienia znowu budzi nas Ogólnopolski Strajk Kobiet. 

Szacuje się, że w Czarnym Proteście na ulice wyszło nawet 200 tys. kobiet. Wierzę w moc pospolitego ruszenia przeciwko zamachom na wolność jednostki i kolejnym próbom narzucania jedynego słusznego światopoglądu, przeciwko robieniu kroków w tył, zamiast w przód. I wiem, jak ogromne znaczenie ma każdy „samotny czarny żagiel”, każda pani Beata z Gryfic i każda nauczycielka z Zabrza. W kobiecym siostrzeństwie i odwadze widzę moc i nadzieję zmiany. Jest taka akcja w sieci – zdjęcia znanych osób, opatrzone czerwonym kwadratem z hasłem „Zabierz głos, bo go stracisz”. Trudno o bardziej trafne podsumowanie. Ja jednak sięgnę jeszcze po inne. Polscy ilustratorzy i graficy, zebrani pod nazwą Pogotowie Graficzne, stworzyli bazę grafik, które są ich autorskimi komentarzami do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej – od protestów w obronie sądownictwa, poprzez obronę praw kobiet, strajk nauczycieli, aż po zbliżające się wybory. Każdy internauta może wykorzystać np. w swoich mediach społecznościowych udostępnione przez nich plakaty – grafiki w pełnej rozdzielczości i wersji do druku znajdziecie tu.

Na zachętę dzielę się kilkoma z nich – niech to będzie tym razem kolorowy protest – wezwanie do działania:

 Gosia Herba (również rysunek z parasolką)

Jakub Kamiński
 
Ola Niepsuj
 
Gravika
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

o autorce:

Gabriela Morawska-Stanecka

Gabriela Morawska-Stanecka

Adwokatka, działaczka społeczna, feministka, od zawsze zaangażowana w sprawy kobiet. Poprzez stronę My Kobiety i Prawo tłumaczy, jak ważne jest prawo, zarówno w codziennym życiu, jak i w walce o równość płci. Prywatnie matka dwóch córek oraz właścicielka Szanty i Froda – czekoladowych cocker spanieli angielskich.
Gabriela Morawska-Stanecka

Gabriela Morawska-Stanecka

Adwokatka, działaczka społeczna, feministka, od zawsze zaangażowana w sprawy kobiet. Poprzez stronę My Kobiety i Prawo tłumaczy, jak ważne jest prawo, zarówno w codziennym życiu, jak i w walce o równość płci. Prywatnie matka dwóch córek oraz właścicielka Szanty i Froda – czekoladowych cocker spanieli angielskich.

Dodaj komentarz

Close Menu