O mnie

Kobiecość  to siła, energia, pasja. Kobiecość, to zdolność do poświęcenia wszystkiego
w imię wyższych wartości.

Feminizm kojarzy mi się z równouprawnieniem. Od dzieciństwa spotykałam się
z nierównym traktowaniem ze względu na płeć. Jako kobieta wielokrotnie doświadczyłam dyskryminacji. W środowisku, pracy, nawet wówczas, gdy moja pozycja zawodowa była już ugruntowana. Nie wyrażam na to zgody. Uważam, że kobiety – 100 lat po wywalczeniu praw wyborczych – muszą wreszcie stać się naprawdę równouprawnione.

Pochodzę z małej wioski w Beskidzie Śląskim – ze Szczyrku. Wielu osobom kojarzy się ona z wypoczynkiem, narciarstwem, mnie natomiast kojarzy się z pewnego rodzaju wykluczeniem. Dzieci ze wsi nie wyjeżdżały na wakacje – miały przecież góry i świeże powietrze u siebie. Zazdrościły więc dzieciom ze Śląska i innych regionów, które spędzały wakacje i ferie zimowe w domach wczasowych, podczas gdy one same zajmowały się pomaganiem rodzicom w gospodarstwie. Poźniej doszły inne postaci wykluczenia, łącznie z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzieciom ze wsi naprawdę jest trudniej. A dziewczynkom w szczególności.

Od szkoły średniej chciałam być prawniczką, adwokatką, obrończynią opozycjonistów – inspirowali mnie tacy adwokaci jak Władysław Siła-Nowicki, Tadeusz de Virion, Maciej Bednarkiewicz. Nie wiedziałam wówczas, że dla osoby takiej, jak ja, droga do wymarzonego zawodu będzie bardzo długa. 

Od zawsze najbardziej angażowałam się w pomoc kobietom, które są ofiarami przemocy domowej.
W środowisku, w którym dorastałam, takie sytuacje były dosyć częste. Moja mama – nauczycielka – dokładnie wiedziała, w domach których uczniów występuje przemoc i pomagała im, a ja obserwowałam to od najmłodszych lat. Te dzieci pozbawione były szans na dobrą przyszłość, chyba że miały w sobie siłę oraz dobrych ludzi wokół. Wówczas, jako dziecko, zwracałam uwagę na krzywdę dzieci, nie myślałam o matkach. Jako dorosła kobieta, zrozumiałam cierpienie kobiet. Dlatego pomoc takim właśnie kobietom była moją pierwszą działalnością pro bono. Również dzisiaj często jeszcze, zbyt często, spotykam się z tym zjawiskiem. I przeżywam, kiedy kobiety nie potrafią wyrwać się ze spirali przemocy. 

Najważniejszym problemem, jaki dostrzegam w naszej rzeczywistości społecznej, wciąż pozostaje brak równych szans dla kobiet. Równe szanse to nie tylko gwarancje prawne, to przede wszystkim realny dostęp do edukacji, służby zdrowia, kultury. Jeżeli kobieta mieszkająca na wsi często musi przejechać 50 km, aby dostać się do ginekologa, jeżeli kobiety nie są inspirowane do nauki przedmiotów ścisłych, prawa reprodukcyjne nie są przestrzegane, a poziom równości uzależniony jest od poziomu zamożności, trudno mówić o równych szansach.

Dlatego tak istotne jest jest przeciwdziałanie wykluczeniu kobiet we wszystkich obszarach życia, wyrównanie ich szans nie tylko na starcie, ale także u schyłku życia. Jeżeli mojej mamie nie zaliczono lat urlopu wychowawczego do emerytury tylko dlatego, że urodziła się przed 1948 rokiem, to nie jest w porządku. Kobiety zarabiają mniej przez całe życie, rodzą
i wychowują dzieci, opiekują się seniorami, a na koniec oferuje im się niskie emerytury. To trzeba zmienić. Teraz. Już. 

Stronę My Kobiety i Prawo stworzyłam z myślą o kobietach i dla kobiet. Chcę za jej pośrednictwem tłumaczyć w jasny i zrozumiały sposób, jak ważne jest prawo w codziennym życiu, dlaczego warto je znać. Chcę również pokazać, że upór, determinacja i praca sprawiają, że kobiety mogą osiągnąć naprawdę wiele, tak samo, jak ich męscy rówieśnicy. Mam zamiar prezentować sylwetki takich kobiet, zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Chciałabym, aby ta strona była platformą dyskusji na poruszane przeze mnie tematy, miejscem zadawania ważnych pytań i znajdowania na te pytania odpowiedzi. Wierzę, że moja wiedza prawnicza i doświadczenie będą w tym pomocne.

wyróżnione

Gabriela to dla mnie symbol skuteczności, profesjonalizmu i tego, co nieuchwytne - ludzkiej perspektywy na ludzkie sprawy. Ślązaczka, Polka, Europejka, obywatelka świata!

Krzysztof Śmiszek
doktor prawa, działacz społeczny, współzałożyciel i prezes PTPA

Pani mecenas Gabriela Morawska-Stanecka to nie tylko aktywna działaczka społeczna, wyczulona na kwestie równości i z zaangażowaniem walcząca o prawa kobiet. To także znakomity praktyk prawa, potrafiący ze znawstwem poprowadzić najbardziej potrzebujących przez trudne meandry przepisów...

Jacek Barcik
doktor hab. prawa, profesor UŚ, adwokat

Godna zaufania, profesjonalna, świetnie wykształcona i skuteczna, prawniczka i feministka. Taka właśnie jest Gabriela, którą znam i rekomenduję, bo jest otwarta i nie ulega stereotypom, pomaga
ludziom i zwierzakom.

Małgorzata Tkacz-Janik
doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, feministka

Gabrielę poznałam na Festiwalu Woodstock podczas prowadzania adwokackich zajęć edukacyjnych. Pamiętam jej otwartość na młodych ludzi, ich różnorodność, wielką uważność w słuchaniu o ich problemach i potrzebach, a także zdolność do wyjaśniania im skomplikowanych kwestii prawnych ludzkim językiem, w atmosferze równości i partnerskiej rozmowy – zresztą przekonałam się potem, że Gabriela taka po prostu jej w codziennym życiu – obecna, skoncentrowana na drugim człowieku i wspierająca

Karolina Kuszlewicz
adwokatka, rzeczniczka ochrony praw zwierzat Polskiego Towarzystwa Etycznego

KOBIETY W POLSCE

DSC02659

Gość bloga – dr hab. Agnieszka Kościańska

Skąd się bierze lęk społeczeństwa przed edukacją seksualną? Jak powinna ona dzisiaj wyglądać? Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z projektem ustawy zakazującej edukacji seksualnej? I jaka w tym wszystkim rola tematów takich, jak LGBT, aborcja, antykoncepcja? Dr hab. Agnieszkę Kościańską, autorkę książki „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu”, zapytała o to moja córka, Karolina Morawska.

72340960_756297518144125_2719345362207768576_o
Kobiety w Polsce

Nowy rozdział: Senat

Jako świeżo upieczona senatorka, chciałabym powiedzieć wszystkim kobietom: nie bójcie się zmieniać swojego życia, iść za tym, co dla Was ważne, odkrywać siebie w zupełnie innych niż dotąd rolach, razem z którymi przychodzą spełnienie, satysfakcja zawodowa, nowe umiejętności i wyzwania. Ja właśnie tak zrobiłam – decyzją osób, które oddały na mnie swój głos w wyborach parlamentarnych, rozpoczynam zupełnie nową opowieść – nie tylko misję, ale też, jestem pewna, przygodę życia.

E9n3j_oI
Kobiety w Polsce

Nie składamy parasolek, nie zapominamy, że mamy głos!

Kilka dni temu minęła trzecia rocznica Czarnego Protestu. 3 października 2016 roku masowo wyszłyśmy na ulice. Tego dnia polska jesień nie była złota, miała kolor czarny jak stroje, które włożyłyśmy, solidaryzując się z protestującymi i mówiąc w ten sposób „basta!” planom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Dziś wciąż musimy mieć na podorędziu parasolki – symbole tamtych protestów, bo nasze prawa i wolności są tak samo zagrożone. Najpierw jednak sięgnijmy po długopisy.

KOBIETY I ŚWIAT

AAP Image/David Mariuz/via Reuters

Co możemy zrobić dla Australii?

Od października 2019 roku Australię trawią pożary, które zdążyły objąć już ponad 8 milionów hektarów ziemi. W ich wyniku zginęły co najmniej 23 osoby, ponad …

IMG_8762
Kobiety i Świat

Własny pokój Virginii Woolf i każdej z nas

90 lat temu Virginia Woolf napisała esej, który dziś pozostaje zdumiewająco aktualny. „Kiedy więc każę Wam zarabiać pieniądze i zdobyć własny pokój, w istocie proszę was o to, byście żyły świadome rzeczywistości, a więc wiodły żywot fascynujący, niezależnie od tego, czy uda wam się przekazać innym jego treść” – to zdanie każda z nas powinna wpisać do swojego dziennika, telefonu, powiesić koło łóżka albo na lodówce, tratować jak drogowskaz i przepis na życie.

D079F2D9-B014-4022-B0F2-03CDB5EB5B0C
Kobiety i Świat

Čaputová, Lightfoot, Clooney – tydzień kobiet prawniczek w polityce

Pierwsza prezydentka Słowacji; pierwsza Afroamerykanka i lesbijka na stanowisku burmistrzyni Chicago; pełnomocniczka brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – w doniesieniach medialnych ze świata kobiety prawniczki miały w tym tygodniu miejsce szczególne. Postanowiłam poświęcić im post na blogu, bo każde pęknięcie i przebicie szklanego sufitu jest warte odnotowania, inspiruje i potwierdza, że siła jest kobietą.

KOBIETY i prawo

Gość bloga – Karolina Kuszlewicz

„Ile jest warte życie krowy? Całe Życie! Czyli wszystko. Cały świat w jednym życiu” – napisała niedawno i myślę, że te słowa oddają cały sens jej pracy i zaangażowania. Dziś na moim blogu goszczę niezwykłą osobę – adwokatkę Karolinę Kuszlewicz, rzeczniczkę ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym.

clouds-2855991_1920
Kobiety i Prawo

Grażyna Wolszczak i precedensowy wyrok w procesie o smog

Czyżby zza smogowych chmur przebijało się słońce? Grażyna Wolszczak, która w 2018 roku pozwała państwo za smog, wygrała proces. „Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska” – zawyrokował sąd.

received_2087077504698703
Kobiety i Prawo

Mój aktywny 2018 rok

Za nami już dwadzieścia dni stycznia 2019 roku. Przed nami – nowe aktywności kolejnych miesięcy, o których będę Wam, drodzy Czytelnicy, opowiadać na bieżąco. Ale zanim to nastąpi – jeszcze jedno krótkie spojrzenie wstecz.

prawo i lifestyle

Nie zdążyłaś się zbadać w październiku? Zrób to w listopadzie!

Skończył się październik, miesiąc świadomości raka piersi. Powoli kończy się rok – czy wśród miliona spraw znalazłaś czas na badania profilaktyczne? Powinnyśmy mieć dostęp do badań, prawo do bycia objętymi właściwą opieką zdrowotną, w tym ginekologiczną. Ale same również powinnyśmy dać sobie prawo do zadbania o swoje zdrowie.

1CB5EBB6-0486-422B-9839-9CFD1D81877D
Prawo i Lifestyle

Dobra Książka: „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”

W spocie „100 Years of Beauty – Poland”pokazuje, jak zmieniały się moda i styl na przestrzeni stu lat. Występuje w nim jako modelka, która zmienia stroje, fryzury, nakrycia głowy, biżuterię, makijaże. Haftowana bluzeczka, futrzana etola, opaska z Gwiazdą Dawida, beret, trencz, mocno podkreślone kocie oko, dżinsowa katana, różowe usta – co epoka, to inny look. Ten szeroko udostępniany w sieci film zachęcił mnie do sięgnięcia po jej książkę, bo kto jak kto, ale Karolina Żebrowska na modzie zna się wyjątkowo i wspaniale się nią bawi.

fashion-4037663_1920
Prawo i LifestyleUncategorized

Piękniejsza: zabiegi medycyny estetycznej – u kosmetyczki czy u lekarza?

Spotykają się dwie koleżanki, jedna opowiada drugiej: „Zrobiłam sobie botoks. U mojej kosmetyczki…” Nie, nie jest to początek żartu, choć wykonywanie tego rodzaju zabiegów u kosmetyczki jest mało poważne, a wręcz może mieć opłakane skutki. Święcąca triumfy w interencie aplikacja FaceApp jednych bawi, u innych wywołuje refleksje typu: „Pora wziąć się za siebie”. Owszem, dbajmy o siebie, byle z głową!

Close Menu