70322507_643804869476244_8828352482913550336_n

Od adwokatki przez aktywistkę do kandydatki na senatorkę

To, co dzieje się w Polsce w ostatnich latach, skierowało moją aktywność zawodową na zupełnie nowe tory. Z kancelarii, którą współtworzyłam, wyszłam na ulice, gdzie wraz z innymi stanęłam 
w obronie sądów, praw kobiet, mniejszości. Poczułam, że chcę działać, zabrać głos, zawalczyć o praworządność. Dzisiaj jestem już nie tylko wiceprezeską Wiosny Roberta Biedronia, ale kandydatką zjednoczonej Lewicy na senatorkę. A przy tym – wciąż adwokatką, z doświadczeniem 
i kompetencjami, które, wierzę w to, będę mogła dobrze wykorzystać w pracy na rzecz wspólnego dobra.

Środowe przedpołudnie spędziłam na katowickim Nikiszowcu, na konferencji prasowej o zdrowiu i polityce klimatycznej, ostatni weekend upłynął mi pod znakiem Igrzysk Wolności, wcześniej wzięłam udział w Marszu Równości w Katowicach, zajrzałam na Tyską Wystawę Samochodowych Klasyków, wystąpiłam na konferencji prasowej dotyczącej praworządności, byłam gościem poranka w Silesia24 i Polskiego Radia – a to zaledwie kilka z dziesiątek spotkań i wydarzeń, jakie dzieją się w ramach prowadzonej przeze mnie kampanii. To bardzo intensywny, ale jednocześnie bardzo owocny czas, a im bliżej ludzi i ich spraw jestem, tym większą satysfakcję czerpię z tego, że weszłam do polityki.

Cieszy mnie, że na Śląsku wśród kandydatów do Senatu mamy parytet, zwłaszcza, że w obecnej kadencji w Senacie jest zaledwie 13 kobiet. Cieszy mnie również Pakt Senacki, który zakłada, że Opozycja nie wystawi przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Działamy zjednoczeni, ponieważ wiemy, że to nasza szansa. Dlatego też jestem jedyną kandydatką Opozycji z Okręgu 75, obejmującego Tychy, Mysłowice oraz powiat bieruńsko-lędziński. 

Chcę zmiany – tym przekonaniem kierowałam się, kiedy podjęłam decyzję o wykorzystaniu mojego prawniczego wykształcenia i doświadczenia w polityce. Nareszcie zmiana – to hasło towarzyszy nam w Wiośnie od początku. Czas na zmiany – nie za kolejne cztery lata, ale właśnie teraz, tego jesteśmy pewni: Lewica, Opozycja i wszyscy ci, którzy w nas wierzą. 

Ważną częścią programu Lewicy jest Pakt Dla Kobiet, zwracający uwagę na najistotniejsze kwestie wymagające pilnego uregulowania, takie jak: dostęp do bezpiecznego zabiegu przerwania ciąży do 12 tygodnia na żądanie kobiety, refundacja nowoczesnej antykoncepcji i dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty, edukacja o zdrowiu i seksualności w szkołach, ustawowa gwarancja pełnej refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro, gwarancja bezpłatnego i wygodnego dostępu do ginekologa bez klauzuli sumienia, wysokie standardy opieki okołoporodowej, w tym refundacja znieczulenia na życzenie kobiety, gwarancja bezpłatnego miejsca w żłobku dla każdego dziecka – tak by młode matki mogły spokojnie wrócić do pracy, równa płaca za równą pracę – Certyfikat Sprawiedliwych Płac, równy udział płci w publicznych władzach wykonawczych i w zarządach spółek skarbu państwa, natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy domowej i edukacja antyprzemocowa w szkołach, alimenty ściągane jak podatki.
O ileż bardziej spełnione i prawnie chronione czułybyśmy się w kraju, w którym te postulaty zostałyby wprowadzone w życie! Ja widzę w nich przede wszystkim szansę na normalność. 

Wciąż bliska mi jest Gabriela protestująca pod sądami i z dumą idąca w marszach, ale wiem też, że bycie senatorką, jeśli będzie mi dane, oznaczać będzie, że mam w ręku narzędzia o dużo większej mocy niż mikrofon, transparent, megafon czy flaga, mogę zrobić więcej i jestem bliżej prawa niż kiedykolwiek wcześniej. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

o autorce:

Gabriela Morawska-Stanecka

Gabriela Morawska-Stanecka

Adwokatka, działaczka społeczna, feministka, od zawsze zaangażowana w sprawy kobiet. Poprzez stronę My Kobiety i Prawo tłumaczy, jak ważne jest prawo, zarówno w codziennym życiu, jak i w walce o równość płci. Prywatnie matka dwóch córek oraz właścicielka Szanty i Froda – czekoladowych cocker spanieli angielskich.
Gabriela Morawska-Stanecka

Gabriela Morawska-Stanecka

Adwokatka, działaczka społeczna, feministka, od zawsze zaangażowana w sprawy kobiet. Poprzez stronę My Kobiety i Prawo tłumaczy, jak ważne jest prawo, zarówno w codziennym życiu, jak i w walce o równość płci. Prywatnie matka dwóch córek oraz właścicielka Szanty i Froda – czekoladowych cocker spanieli angielskich.

Dodaj komentarz

Close Menu